2021-22 NEW YORK STATE HIGH SCHOOL BASKETBALL RANKINGS
Compiled by Brian J. Rademaker
    FILES UPDATED THROUGH 1/20/2022    
CLASS AA TEAM SECTION RECORD   CLASS A TEAM SECTION RECORD
1 CARDINAL HAYES CHSAA 13-0   1 PITTSFORD-MENDON V 11-0
2 LONG ISLAND LUTHERAN NYSAIS 10-2   2 TRANSIT TECH PSAL 19-1
3 ST. FRANCIS PREP CHSAA 9-1   3 CHAMINADE CHSAA 12-2
4 ARCHBISHOP STEPINAC CHSAA 12-2   4 BERGTRAUM PSAL 15-1
5 WAGNER PSAL 17-0   5 KINGS PARK XI 13-0
6 MOUNT VERNON I 9-0   6 DEER PARK XI 10-1
7 CHRIST THE KING CHSAA 8-4   7 CANISIUS MM 8-4
8 GREEN TECH II 11-0   8 WALLKILL IX 11-0
9 SOUTH SHORE PSAL 14-2   9 MONSIGNOR FARRELL CHSAA 10-3
10 ST. RAYMOND CHSAA 7-4   10 TAPPAN ZEE I 11-0
11 SYOSSET VIII 13-0   11 UNION-ENDICOTT IV 12-0
12 MOUNT ST. MICHAEL CHSAA 7-3   12 FORDHAM PREP CHSAA 12-3
13 BALDWIN VIII 10-1   13 HAUPPAUGE XI 9-1
14 NORTH ROCKLAND I 12-0   14 PAUL ROBESON PSAL 16-0
15 CURTIS PSAL 14-2   15 ST. EDMUND PREP CHSAA 6-3
16 LIVERPOOL III 9-1   16 MANHASSET VIII 12-1
17 BRENTWOOD XI 11-2   17 SALESIAN CHSAA 7-3
18 WEST GENESEE III 12-1   18 ST. JOSEPH BY-THE-SEA CHSAA 9-5
19 ORCHARD PARK VI 9-0   19 EAST V 6-2
20 VICTOR V 12-1   20 ST. ANTHONY'S CHSAA 7-4
21 CHRISTIAN BROTHERS ACADEMY (SYRACUSE) III 9-1   21 ALBANY ACADEMY FOR BOYS NYSAIS 5-5
22 NORTHPORT XI 12-2   22 NEW HARTFORD III 11-1
23 MONSIGNOR SCANLAN CHSAA 7-4   23 NAZARETH CHSAA 7-2
24 WINGS ACADEMY PSAL 14-2   24 DEWITT CLINTON PSAL 15-0
25 SMITHTOWN WEST XI 13-1   25 MEKEEL CHRISTIAN ACADEMY II 6-3
26 ARCHBISHOP MOLLOY CHSAA 4-5   26 HOLY TRINITY CHSAA 7-5
27 BROOKLYN COLLEGIATE PSAL 12-4   27 BEACON (NYC) PSAL 15-3
28 IONA PREP CHSAA 6-8   28 ST. JOHN THE BAPTIST CHSAA 7-6
29 CORNING IV 10-0   29 NIAGARA WHEATFIELD VI 8-1
30 XAVERIAN CHSAA 7-6   30 IRONDEQUOIT V 9-2
31 EAGLE ACADEMY II PSAL 11-3   31 BROOKLYN LAW & TECH PSAL 13-5
32 HALF HOLLOW HILLS EAST XI 10-5   32 ST. JOSEPH'S MM 6-6
33 JEFFERSON PSAL 10-7   33 GRAPHICS CAMPUS PSAL 13-2
34 NISKAYUNA II 7-1   34 LASALLE ACADEMY CHSAA 6-4
35 BISHOP LOUGHLIN CHSAA 4-7   35 BISHOP GRIMES III 6-5
36 EAGLE ACADEMY PSAL 13-6   36 ST. FRANCIS MM 10-5
37 CHRISTIAN BROTHERS ACADEMY (ALBANY) II 12-2   37 PELHAM I 12-2
38 FRANCIS LEWIS PSAL 9-4   38 HEALTH SCIENCES VI 10-2
39 WARD MELVILLE XI 12-2   39 KELLENBERG MEMORIAL CHSAA 8-5
40 MONROE PSAL 10-5   40 GRADY PSAL 9-3
41 NEWBURGH FREE ACADEMY IX 5-2   41 LOURDES I 9-3
42 EDISON TECH V 10-4   42 ST. DOMINIC CHSAA 6-5
43 CAMPUS MAGNET PSAL 12-3   43 FLORAL PARK VIII 11-2
44 AQUINAS INSTITUTE V 9-2   44 LEHMAN PSAL 13-1
45 JFK PLAINVIEW VIII 10-2   45 AMHERST VI 9-2
46 KETCHAM I 9-2   46 GOSHEN IX 8-1
47 JOHN BOWNE PSAL 11-6   47 GARDEN CITY VIII 9-2
48 KINGSTON IX 8-2   48 RANDOLPH CAMPUS PSAL 13-3
49 ST. PETER'S CHSAA 5-9   49 GREECE-ATHENA V 8-4
50 CARDOZO PSAL 11-6   50 PLAINEDGE VIII 11-2
51 FAYETTEVILLE-MANLIUS III 8-3   51 WILLIAMSVILLE EAST VI 9-3
52 JAMESTOWN VI 7-1   52 PEARL RIVER I 7-4
53 CANARSIE PSAL 7-9   53 WEBSTER SCHROEDER V 6-3
54 SHENENDEHOWA II 8-5   54 SOUTH SIDE VIII 10-4
55 FOX LANE I 7-4   55 TROY II 7-4
56 BALLSTON SPA II 8-2   56 EASTCHESTER I 8-3
57 MIDDLETOWN IX 7-4   57 BAYARD RUSTIN PSAL 11-1
58 BELLPORT XI 9-4   58 LYNBROOK VIII 10-4
59 WILLIAM FLOYD XI 9-3   59 CATHOLIC CENTRAL II 8-2
60 MCKEE-STATEN ISLAND TECH PSAL 13-5   60 KIPP-NYC COLLEGE PREP PSAL 10-1
61 ALBANY II 9-3   61 CANANDAIGUA V 8-3
62 CICERO-NORTH SYRACUSE III 9-4   62 SEWANHAKA VIII 8-4
63 FOREST HILLS PSAL 9-5   63 AMSTERDAM II 8-1
64 HERRICKS VIII 9-3   64 POUGHKEEPSIE I 8-4
65 CONSTRUCTION PSAL 8-5   65 EVANDER CHILDS PSAL 10-1
66 MAMARONECK I 10-3   66 EASTRIDGE V 9-1
67 MONROE-WOODBURY IX 8-5   67 HUDSON FALLS II 10-2
68 NEWFIELD (SELDEN) XI 9-5   68 WEBSTER THOMAS V 5-3
69 MCQUAID JESUIT V 7-5   69 HEWLETT VIII 10-4
70 PORT WASHINGTON VIII 7-4   70 BYRAM HILLS I 8-2
71 NIAGARA FALLS VI 6-3   71 BRIGHTON V 8-3
72 PINE BUSH IX 6-6   72 BEDFORD ACADEMY PSAL 12-3
73 HILTON V 6-5   73 HARBORFIELDS XI 9-4
74 THURGOOD MARSHALL PSAL 6-4   74 NANUET I 10-4
75 UNIVERSITY PREP V 5-5   75 WYANDANCH XI 9-3
                 
CLASS B TEAM SECTION RECORD   CLASS C TEAM SECTION RECORD
1 PORTLEDGE NYSAIS 11-2   1 MORIAH VII 13-0
2 POLY PREP COUNTRY DAY NYSAIS 8-0   2 LYONS V 12-0
3 SCHOLARS ACADEMY PSAL 16-0   3 HALDANE I 10-1
4 CHITTENANGO III 12-1   4 ROCHESTER ACADEMY CHARTER V 10-0
5 COMMUNITY HEALTH ACADEMY OF THE HEIGHTS PSAL 17-1   5 WEST CANADA VALLEY III 12-1
6 TAMARAC II 11-2   6 RANDOLPH VI 11-1
7 LONG ISLAND LUTHERAN B NYSAIS 6-0   7 WEEDSPORT III 11-1
8 LOWVILLE III 11-0   8 PIERSON XI 8-1
9 NICHOLS MM 8-3   9 SALAMANCA VI 9-2
10 BISHOP TIMON-ST. JUDE MM 10-3   10 EUGENIO MARIA DE HOSTOS V 7-3
11 UTICA ACADEMY OF SCIENCE III 10-1   11 TULLY III 10-1
12 OLEAN VI 10-0   12 WATKINS GLEN IV 11-1
13 SETON CATHOLIC IV 10-1   13 CHESTER IX 9-2
14 FRIENDS ACADEMY VIII 10-1   14 OAKFIELD-ALABAMA V 11-0
15 SKANEATELES III 11-1   15 MAPLE HILL II 9-3
16 MECHANICVILLE II 10-1   16 AVON V 10-2
17 MASPETH PSAL 10-1   17 DELHI IV 9-0
18 BRONXVILLE I 8-1   18 ALEXANDER HAMILTON I 9-5
19 COHOES II 11-1   19 WATERVILLE III 10-3
20 LITTLE FALLS III 10-2   20 STILLWATER II 11-2
21 DWIGHT NYSAIS 7-2   21 CALEDONIA-MUMFORD V 11-2
22 MALVERNE VIII 9-1   22 TREVOR DAY NYSAIS 9-2
23 O'NEILL IX 11-1   23 NEWFIELD IV 10-2
24 CENTRAL VALLEY ACADEMY III 10-2   24 CHATHAM II 10-2
25 VALHALLA I 8-1   25 GENESEO V 8-3
26 TRINITY NYSAIS 8-1   26 AUSABLE VALLEY VII 7-3
27 VERNON-VERONA-SHERRILL III 9-2   27 PACKER COLLEGIATE NYSAIS 7-4
28 SOUTHAMPTON XI 8-2   28 FORT PLAIN II 8-3
29 LAB MUSEUM PSAL 10-0   29 MADRID-WADDINGTON X 10-3
30 HASTINGS I 8-5   30 BRADFORD-DUNDEE V 8-2
31 NORTHSTAR CHRISTIAN ACADEMY V 8-2   31 PINE PLAINS IX 5-0
32 WESTHILL III 9-3   32 YORK PREP NYSAIS 11-4
33 BRIARCLIFF I 6-5   33 MORAVIA IV 7-1
34 BARUCH COLLEGE PSAL 12-1   34 CANAJOHARIE II 10-3
35 ACHIEVEMENT FIRST PSAL 5-0   35 UNATEGO IV 10-3
36 ST. MARY'S MM 8-4   36 GRANVILLE II 7-3
37 BROOKLYN COLLEGE PSAL 11-3   37 COLUMBIA PREP NYSAIS 5-3
38 LOCUST VALLEY VIII 7-4   38 DOLGEVILLE III 10-2
39 GLENS FALLS II 8-3   39 RHINEBECK IX 7-2
40 SUMMIT ACADEMY PSAL 9-5   40 PEMBROKE V 9-4
41 PARK IAC 7-6   41 HOOSIC VALLEY II 8-5
42 MARCELLUS III 8-4   42 MOUNT MARKHAM III 9-5
43 NEST+M PSAL 11-0   43 LANSING IV 8-3
44 WHEATLEY VIII 6-4   44 AVENUES NYSAIS 7-3
45 BERKELEY CARROLL NYSAIS 4-1   45 CANDOR IV 10-2
46 MARLBORO IX 7-4   46 HOOSICK FALLS II 9-5
47 CATHEDRAL PREP CHSAA 9-5   47 ST. LAWRENCE X 7-5
48 COMPREHENSIVE MODEL SCHOOL PROJECT X327 PSAL 11-0   48 LAKE GEORGE II 11-3
49 ELLENVILLE IX 6-0   49 YORK V 8-4
50 FANNIE LOU HAMER PSAL 13-3   50 DUANESBURG II 7-5
51 STONY BROOK NYSAIS 5-3          
52 WATERVLIET II 7-2   CLASS D TEAM SECTION RECORD
53 BARD PSAL 13-1   1 AVOCA-PRATTSBURGH V 12-0
54 PHOENIX III 10-2   2 WESTFIELD VI 12-1
55 FIELDSTON NYSAIS 7-3   3 HAMILTON III 12-0
56 SOUTH BRONX PREP PSAL 11-3   4 CROWN POINT VII 13-0
57 RIVERSIDE-LAFAYETTE VI 10-1   5 WHEATLAND-CHILI V 8-1
58 KNOX NYSAIS 5-4   6 CINCINNATUS III 9-1
59 LEWISTON-PORTER VI 7-3   7 SOUTH KORTRIGHT IV 9-0
60 GENERAL BROWN III 9-3   8 CHATEAUGAY X 12-1
61 DALTON NYSAIS 5-3   9 DERUYTER III 9-1
62 BROOKLYN COMMUNITY ARTS & MEDIA PSAL 8-4   10 SACKETS HARBOR III 13-0
63 CANTON X 11-2   11 HARRISVILLE X 10-2
64 SCHOOL OF THE FUTURE PSAL 11-2   12 NOTRE DAME (BATAVIA) V 9-3
65 FONDA-FULTONVILLE II 10-3   13 CLYMER VI 10-1
66 PLATTSBURGH VII 8-3   14 HEUVELTON X 8-2
67 EDGEMONT I 8-3   15 OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE II 10-4
68 TAPESTRY VI 6-6   16 BELLEVILLE HENDERSON III 10-2
69 PATHWAYS PREP PSAL 12-5   17 MORRIS IV 13-2
70 LEROY V 10-3   18 SETON CATHOLIC (PLATTSBURGH) VII 10-3
71 PALMYRA-MACEDON V 8-5   19 PANAMA VI 6-3
72 ADAMS STREET ACADEMY PSAL 9-3   20 NORTH WARREN II 7-5
73 MIDDLE EARLY COLLEGE VI 6-3   21 PINE VALLEY VI 8-1
74 RYE NECK I 9-2   22 FILLMORE V 7-3
75 TOWNSEND HARRIS PSAL 13-2   23 ARGYLE II 8-3
          24 ROMULUS V 5-2
          25 LOUDONVILLE CHRISTIAN II 7-3
          26 MADISON III 11-3
          27 FRANKLIN IV 10-3
          28 NORTHVILLE II 7-5
          29 DAVENPORT IV 8-2
          30 CLARK ACADEMY I 4-4
          31 SHERMAN VI 5-3
          32 COPENHAGEN III 9-4
          33 ELBA V 7-5
          34 RICHFIELD SPRINGS IV 7-6
          35 FRANKLINVILLE VI 7-3
          36 ORISKANY III 7-6
          37 BELFAST V 9-2
          38 TUPPER LAKE X 5-4
          39 DEPOSIT-HANCOCK IV 7-4
          40 FORT ANN II 5-5